MILITARY WALL OF HONOR

THIS PAGE IS CONSTANTLY UNDER CONSTRUCTION.

"I do solemnly swear that I will support and defend the Constitution of the United States against all enemies, foreign and domestic; that I will bear true faith and allegiance to the same; So help me God."

World Wars and Korea

WWI

         KIA

Brown, Ralph

Con, J.C.

Bush, Frank

Survivors

Haymon, Willie R. “Bill”, PFC

Army - 3 April 1818 – 3 February 1919

 Battery B 52nd Field Artillery

 

 

Querry, Emmett Clyde, Corporal

Army – 9 Sept. 1917 – 18 June 1919

 Headquarters Co. 357th Infantry, 90th Division,

American Expeditionary Force St Mihiel Meuse Argonne

 

WWII

 

 KIA

Blubaugh, Buelle D.

Bowles, Melvin

Cathey, Lewis

Deem, Fredrick L.

Gillespie, Max S.

Gray, Clyde T.

Hampton, Richard

Heldenbrand, Ronald E.

Howell, Dwight

Cpl. Jones, Melvin Dean

Army 1941 - 1943

66th Signal Battalion

Killed in New Guinea

McWilliams, Harold

Peck, Tracy E.

Prickett, Lloyd

Threlkeld, Horace

Bowers, Lyle

Corbett, Houston

Danielson, Joe

Foudray, Demosthenes

Glaze, Jack O.

Gray, Gerald L.

Harold, William R.

Hembree, Jack L.

Inda, Frank R.

Mahoney, Eugene R.

Moss, Dearmond R.

Powell, Lester

Tharp, Warren J.

Ward, Donald F.

Survivors

Silver Star Recipients

Glenn Strange, WWII

 

Lester Snow WWII  

Carr, Max

Army

Gravel, Amos

Gravel, Claude

 

Thomas, Heath

Army WWII/Silver Star Korea

 

Soldiers

Hunter, Bert Leroy

Army – North Africa/ Purple Heart – Anzio

 

Hunter, Amos  Francis

Air Force –  Hawaii

McKee, Clark

 

Querry, Kenneth Jay, M SGT.

Class of  '41

Army Air Corp – WWII and Korea

Engineer – Gunner

Air Medal for “meritorious achievement during aerial combat

against the enemy.  Served in Italy, Germany and Austria

 

 

Webb, Coburn Gray

Class on 1945

Air Corps 1945

 

Williams, Clint

Marines 1944 -1945

 

Wiliams, Doug

Navy

Williams, Richard E.

Class of “45

Army 1945-1946


Korea 1950 - 1953

  Silver Star  

 Chandler, Woodrow First Lieutenant

Class of ‘36

Army (Infantry)

 

Heath, Thomas Henry First Lieutenant

February 24, 1918 – September 21, 1951

Class of ‘38

Army

          KIA

Daniel Lee Blubaugh

November 3 , 1929 – August 1952

Class of ‘47

Marine Corps

Bob Bolick

March 2, 1926 – October 14, 1951

Class of ‘44

Marine Corps

 

Thomas Henry Heath

Class of ‘38

Army – Killed at Heartbreak Ridge

 

 

Survivors

Allen, Homer

Class of ‘34

Air Force

 

Beck, Dan

Class of ‘48

Navy

 

Bray, Lonnie

Class of ‘48

Army

 

 Casper, J.W.

Class of ‘51

Army

 

Conaghan, Brian

Army 1944-1947

T/4 Intelligiance

 

Cross, Richard

Class of ‘53

Army

 

Evans, Clovis

Class of ‘48

Army

 

Gordon, Byfield

Class of ‘38

Air Force

 

Howell, Bob

Class of ‘48

Marine Corps

 

Irwin, J.D.

Class of ‘53

Army

 

Jefferson, Bob

Class of ‘51

Army

 

Kendall, Jack

Class of ‘48

Air Force

 

Laws, Laverne

Class of ‘48

Army 1952 -1954

 

Lyall, J.D

Class of ‘51

Army

 

Martin, Francis Gene

Class of ‘52

Marine Corps

 

Mayfield, James

Class of ‘48

Navy

 

McKenzie, Bill

Class of ‘49

Army

 

J.W. McMullen

Class of ‘48

Army

 

 Medina, Vincent

Class of ‘48

Army

 

 Miller, Gordon

Class of ‘51

Army

 

Noles, Billy Ray

Class of ‘44

Marine Corps

 

Neely, Harold

Class of ‘45

Air Force

 

Neely, Lloyd

Class of ‘52

Air Force

Olmstead, Donald

Class of ‘53

Army

Querry, Jamie Leon “Jim”, SGT

Class of ‘46

Army - 1952 -1954

 

Rhoten, Gale T Jr.

Class of ‘52

Army

 

Rogers, Dick

Class of ‘48

Army

 

Schatz, Jim

Class of ‘52

Army

 

Shorter, Ivan Leroy

Class of ‘51

Army

 

Thomas, Robert

Class of ‘48

Navy

 

Thompson, Robert Leon

Class of ‘47

Army

 

Vines, Harry

Class of ‘53

Army

 

Weeks, Jerry Dean

Class of ‘50

Army

 

Wheeler, E.E. (Gene)

Class of ‘49

Army

 

White, George J.

Class of ‘51

Army

 

Williams, Doug

Class of ‘37

Navy

 

Youell, William L

Class of ‘36

Army

Non-Combat

Rothgeb, James R.

Army 1952 – 1954

 

Vietnam Conflict 1955 – 1975

 

          KIA

Marion Lee Dirickson   

January 8, 1948 – June 3, 1967

Small Arms Fire –  Que Son Valley

 

Donald Ray Mock

September 23, 1948 - May 5, 1968

Explosive Device - Quang Tri

 

Larry Glenn Massey

November 24, 1948 - June 20, 1968

Wounded in action - Go Cong

 

John Clarence Strome

February 23, 1944 - August 25, 1968

Small Arms Fire -Tay Ninh

 

Survivors

Baily, James

Navy

Berry, Woody  

Army 1962-1963

Brown, Robert

Army 1967-1969   

   

Burns, Bill

Army 1961  

 

                    

Byers, Bill

Class of ‘60

Air Force 1965-1968

Carruth, Jerry

Class of ‘59

Army 1967-1968

Carter, Robert Jr.

Class of ‘58

Carter, Tom

Class of ‘59

Army 1967-1969

Case, Bryan

Class of ‘66

Case, Danny Jr.  

Class of ‘67        

Marine 1968

Cisneros, Robert

Class of ‘60 

Army 1972                      

Clemens, Charles

Class of ‘67 

Marines 1967   

 

     

Coates, Hank

Class of ‘68

Navy 1968

Cochran, Claudie

Class of ‘65 

Army   1965

Easterling, Lael

Class of ‘60

Navy 1968

 

Etzel, Fred

Class of ‘61

Army 1968

Goodpasture, Dennis

Class of ‘66

Army 1968-1970

 

Houser, Jerry

Class of ‘60

Air Force 1962-1965

Howe, Guy Russell

Class of ‘667

Howeth, Leslie

Class of ‘63

Humphries, Craig  

Class of ‘66

 

Knight, John

Class of ‘62

Air Force 1968-1974

Laws, Chick   

Class of ‘67          

Linton, Louie

Class of ‘56

Navy 1967-1969

Linton, Jim

Class of ‘68

Navy 1968-1969

Linton, John

Class of ‘66 

Army 1968-1969

Lorg, Arthur

Class of ‘65

Army 1966

Lucas, John 

Class of ‘69

Army 1969

Mayfield, James

Class of ‘48 

Navy 1963-1965

McAninch, Joe

Class of ‘63

 Air Force 1968

 

McCarter, Louis

Class of ‘58 

Captain – Army Jag Corps 1965-1968

Viet Nam January1967 – January 1968

 

Miller, Dennis

Class of ‘66

Air Force1967-1968

Mills, Pat

Class of ‘66

Navy 1966

Neely, Robert   

Class of ‘67 

Army 1969-1970

Olmstead, Donald

Class of ‘53

Army 1965-1967

Pickard, Jim  

Army

Osburn, Melvin

Army 1970-1971

 

Querry, Jack, SP5 (E5)

Class of ‘54

Army, 18 Sept 1962 – 17 Sept. 1964

 

Schatz, Dale

Class of ’69

Marines 1971-1972

 

Schatz, Mike  De

Class of ‘67

USMC, USNR, USAR,OANG 1967-2011

Served 33 years as Recon Marine, Viet Nam

Navy Corpsman, Desert Storm

Special Forces Aidman/light weapons, truck driver

medic, Army Nurse Corp, O/IC (observation/instructor controller), Enduring Freedom

Shedd, David

 Navy 1969

Smith, Larry

Class of ‘65

DaNang AB RVN

Army 1967-1968

Smitheisler, Jim

 

Solomon,Wayne 

Navy  1964 – 1985

 

Stokesberry, Philip 

Army 1967-1970

Tah, Francis

Marines

 

Teten, Allen    

Army 1969-1970

Vines, Harry 

Army              

Wano, Joe

Army1967-1968

Wano, Larry   

Army 1967-1968

 

Watson, Lynn

Class of ‘65

Navy 1968  – 1978 

Viet Nam 1970-1971 aboard the the Navy minesweeper USS Implicit, MSO 455. \"Wooden ships and iron men, where the fleet goes, we have been.\" Four years of service on USS Implicit. Two years of service on USS Juneau LPD 10. Electronics Technician 2nd Class, Cryptographic Specialist. 

  

USS Implicit     

West, Tim  

Army 1969

 LTC Williams, Mike

Class of ’62

Army - Medical Service Corps

Viet Nam 1966

Korea 1967 – 1968

National Guard 1969 -1986

 

Wood, Chuck  Jr.                    

Marines 1970


Non-Combat

Ailey, Danny

Marine 1973 -1975

Ailey, Don

Ailey, Larry

Ailey, Wesley

Class of ‘62 – Army

Ailey, Wilson

Altom, Jon

Ascue, Chris

Bailey, James

Bolick, Mike

 

Bray, Gary Brig. Gen. (Ret)

Class of “65

National Guard 1964 -2008

Bray, Glenn

National Guard

 Bray, Ken

Class of ‘61 – National Guard Colonel

 

 Bray, Lonnie Col. (Ret)

Class of ‘48

National Guard

Bray, Mike

Brining, Bill

Brining, Joseph Thomas

Class of '60

National Guard 1965 – 1972

13E20 Specialist 5

Bufford, Dick

Burns, Danny

Class of ‘62

National Guard 1962 – 1983

Burns, Edgar

National Guard

Campbell, Robert

Cathey, Dale

Cathey, Kenneth

Class of ‘62

 

Chaney, Jesse

Army Security Agency 1965 – 1969

(Okinawa ‘66-'67; Petaluma, California ‘68; Turkey’68 -  ‘69)

Clark, Gary

Coats, Kenneth

Colombe, Robert Bryant

Class of ‘64

National Guard  1966 – 1968 Germany

Cross, Bill

Cross, Ed

Crumrine, Calvin

Curl, Kenneth

Davis, Garry

Diemer, Bob

Diemer, Jerry

Dowler, Kenny

Dunn, James

Class of ‘62

Evans, Jack

Fairless, Dennis

Fehrenbach, Bill

Fehrenback, Jim

Class of ‘63 – National Guard

Fiskin, Steve

Class of ‘61

Frieling, Weldon

 Gard, Terry

Gatz, Floyd D. – National Guard

Gessel, Jane

Glasgow, Randy R

Class of ‘57

National Guard 1957-1964

Hall, Max

Navy

Hise, Jack

Army

Hise, Joe

Air Force

 

Howard, Ira

Class of ‘68

Humphries, Benny

Humphries, Frank

Humphries, John

Hunter, Jebb

Class of ‘59

Army 82nd Airborn 1959 – 1960

Impson, Fred

Jefferson, Walter

 

Jeffries, Alan

Marine Corps

 

Jeffries, Chet

Marine Corps

 

Jeffries, Jay

Marine Corps

Johnson, Jerry

Class of ‘61

National Guard

Jones, Buddy

Jones, Lee

Jones, Roland

Lansdowne, Lloyd

Lansdown, Lynn

Legg, Jim

Class of ‘62 – National Guard

Legg, Jerry

National Guard

Lindsey, DeWayne

Looper, Fred

Class of  ‘61

National Guard 1960 – 1980

Lorg, Greg

Lorg, Randy

Lutes, Harold

McAninch, Mike

Class of ‘61 - National Guard

McKinnis, Eddie 

Air Force

McNitt, Gary

Myers, Jim

Class of ‘65

Army 1970 -1973

 

Mills, George C.

Army & National Guard

Morgan, Ellis

Mourer, Ron

Myers, Jim

Noles, Don

Army National Guard

Sp4 O’Mealey, Garry

Army 1963 -65  Germany

Orsburn, Delbert

Orsburn, Robert D.

Air Force

Parrot, Bob

Class of ‘61

National Guard

Parrot, Tom

Pedigo, Terry

Powell, Charles

Class of ‘61

Preslesnick, Brad

Class of '60

National Guard 1971 -1985

Prelesnick, Terry

Class of ‘62

National Guard

Ramey, John

Rogers, Jack

National Guard

Rupe, Darrell

Rupe, Wesley Neal

Shackelford, Mickey

Class of “61

Sills, Bobby

Slavens, Robert

Army

Smotherman, Fred

Class of ‘70

Army Germany 1972  – 1974

LTC Swafford, Jim

Class of “61

National Guard 1960 – 1987

Swords, Marie

Vincent, Bob

Class of ‘61- National Guard

Walton, John

Walton, Glen

 

Weeks, Robert

Class of ‘68

E5 Communications Specialist

Army 1969 -1971 Korea

Wood, Bill

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Granada, 1983; Panama, 1989; Desert Shield, 1990; Desert Storm, 1991; Iraqi Freedom, 2003; Enduring Freedom (Afghanistan), 2001

KIA

Allen, Donald – Panama

Survivors

Case, Todd

Class of ‘86

 

   

Cook, Zachery

 

 

Corbin, Todd

 

Durbin, Cody

 

Durbin, Joe

 

Esch, James Brad

Class of ‘87

Marines 1987 – 2007

 

Impson, Andy

 

Jarvis, Dakota

Class of 2006

Army Oct. 2005 – Oct. 2011

2010-2011-Operation Enduring Freedom

2007-2008-Operation Iraqi Freedom

Infantry Squad Leader

Purple Heart w/ Oakleaf Cluster, Numerous Army

Commendation Medals,  Numerous Army Achievement Medals

Combat Infantry Badge, Expert marksman

 

 LeValley Josh, MAJ. 

Class of ‘94

MOS 74A

Iraq 2004, 2006, 2007

 

Richards, Casey

 

Pando, Tony

 

Ross, Chase 1st Lt.

Class of 2000

Army Dec. 2002- Dec. 2013

CH-47 Chinook Pilot

Afghanistan Sept. 2012 – July 2013

 

Ross, Clint

 

Ross, Todd

 

Schatz, Dale

 

Schatz, David

Class of ‘65

 

Schatz, Mike

Class of “67

Navy Corpsman, Desert Storm

Special Forces Aidman/light weapons, truck driver

medic, Army Nurse Corp, O/IC (observation/instructor controller), Enduring Freedom

 

Spencer, Jared

 

Stricklin, Tim

Army

 

Stricklin, Jason

Army

 

Olmstead, Bennie

 

Vincent, Barry

 

Walton, Johnny

Class of ‘72

Navy 1972 – 1993

Persion Gulf 1974 – 1976

NASA 1993 –

Williams, Les

Class of '86

USMC 1988 – 1992

MOS 3043 H&S CO

______________________________

Non-Combat

Coyle, Stephen

Class of ;88

Navy 1988 – 1992

Navy Reserves 1992 – 1996

 

Colonel Legg, John

National Guard

 Oklahoma National Guard  1984 – Present

 

Cohenour, Cynthia Gorman

Class of 1970

Army National Guard 1976 – 1980

 

Nesbit, Linda Capt./D.C./USN (RET)

Class of ‘71

Navy Dentist 1988-20011

Volunteered at Guantanamo Bay

Assigned to USS Bataan, USS Harry Truman (OperationIraqi Freedom)

USNS Comfort (Operation Continuing Promise)

 

Parsons Terry

Army  1992 – 1995